Pomáháme těm, ke kterým se štěstí otočilo zády.

Příběhy těch, co se nevzdávají.

Každý z darů pomáhá. Jsme tu pro vás – protože společně je možné vykročit štěstí naproti…

Příběhy z Charitativního koncertu 10. 5. 2023

„Osteogenesis imperfecta“ zní jako kouzelné zaklínadlo. Pro toho, kdo se s tímto onemocněním potýká, je to ale spíš prokletí. Jedná se o vadu ve vývoji kostí způsobující jejich křehkost. Každý banální náraz nebo silnější dotek může vést k mnohočetným zlomeninám dlouhých kostí. Šimon s tímto onemocněním bojuje už 12 let. V kostech má speciální zpevňující dráty. Jeho rodina by potřebovala nový automobil, protože je to pro něj nejbezpečnější způsob přepravy. A cest do nemocnice už musel absolvovat mnoho…

Adéla je dívka, která se se svým postižením pere velmi statečně. Ona i její brácha trpí od narození dětskou mozkovou obrnou. Sama má kvadruparézu, částečné ochrnutí všech čtyř končetin. Cvičí, plave a studuje gymnázium. Moc si přála chlupatého parťáka –asistenčního psa a náš nadační fond jí ho pomohl financovat. Ráda by odjela do lázní na speciální rehabilitace, které by jí pomohly i nadále udržet fyzickou kondici. Bohužel nejsou hrazené ze zdravotního pojištění a rodina tak musí neustále zajišťovat nemalé finanční prostředky.

Davídek je malý kluk, který se od narození potýká s vážnou vadou zraku. Je skoro slepý, očima vnímá jen málo v podobě výrazného světla a stínů. S tím se pojí opožděný psychomotorický vývoj, emoční labilita, těžké poruchy spánku a další komplikace. Má štěstí, že má báječnou rodinu a mámu, která se mu naplno věnuje. Přispěli jsme na speciální multisenzorické rehabilitace Snoezelen, díky nimž začal David mluvit a zkoušet první kroky. Na tuto terapii s velmi dobrými výsledky jsme přispěli dalším několika rodinám.

Díky vašim darům jsme z výtěžku koncertu mohli podpořit další dva žadatele. Simonu, která se ocitla v nelehké situaci. Je samoživitelka, sama bojuje s vážným zdravotním postižením a jedno z jejích dětí taktéž. Stanovené náhradní výživné a příjmy nepokryjí potřebné výdaje. Pomohli jsme s náklady na bydlení a školní potřeby. 

Romana, mladá studentka vysoké školy, chce začít samostatný život mimo dětský domov. Pomohli jsme s bydlením a základním vybavením. Držíme jí palce!

fb_web_OZP_2
2
3

Paní Lenka pečuje o svého syna s těžkou mentální retardací, který navíc trpí každodenními těžkými záchvaty epilepsie. Sama ovšem řeší závažný zdravotní stav a potřebuje se dopravovat k lékaři. Jediným možným prostředkem je pro ně auto, které se ovšem úplně porouchalo. Přispěli jsme jim částečně na pořízení nového vozu, který by vyhovoval jejich odůvodněným potřebám.

Pro zdravého člověka je samozřejmost dostat se tam, kam potřebuje. Pro člověka se zdravotním omezením to může být nepřekonatelný problém. Paní Františka se z důvodu snížené pohyblivosti a pokročilého věku pohybuje pomocí skútru. Ten ovšem potřebuje vyměnit baterie. Vyplácený důchod stačí na pouze základní potřeby a tak s nákupem baterií pomůžeme my. Přejeme paní Františce, ať se díky skútru může dál svobodně pohybovat.

Dan je patnáctiletý kluk, se kterým se osud nemazlil. Trpí následky těžké mozkové obrny a jeho zdravotní stav je velmi vážný. Jeho máma o něj obětavě pečuje, ale je na to sama. Jak Dan roste, je jakákoliv manipulace s ním pro jednoho člověka velmi náročná. Rozhodli jsme se je podpořit, aby mohli koupit elektrický vozík, který by jim umožňoval dostat se i za hranice nejbližšího okolí.

6
5
4

Paní Jana se od malička potýká s vážnými zdravotními problémy, které vyústily v několikanásobné transplantace. Další potíže na sebe navazují. Ke špatnému zdravotnímu stavu se přidala smůla v osobní rovině. Stala se obětí psychického i fyzického násilí a musela se se svým synem uchýlit do azylového bydlení. Poté, co zvládla tuto životní zkoušku, čekala na ni další v podobě partnera, který ji za pomoci lsti obvinil ze zpronevěry. Soud její obhajobě neuvěřil a ona tak musí ze svého plně invalidního důchodu splácet nemalou částku. Po zaplacení léků, které nutně potřebuje, jí na živobytí nezbývá téměř nic…

Pan Karel je senior, který po mozkové příhodě zůstal ochrnutý na polovinu těla. Žije sám v malém bytě a nemá nikoho, kdo by se o něj řádně postaral. Pohybuje se jen díky invalidnímu vozíku, a protože v domě není výtah, z bytu vlastně vůbec nevychází. Potřebuje pomoc pečovatelské služby, na kterou ale jeho příjmy nestačí. Jsme moc rádi, že jsme mohli její část uhradit.

Zdeněk žil společně se svou družkou do doby, než zemřela a její děti byt okamžitě potřebovaly… Zůstal sám. Smutek z celé situace jej ochromil natolik, že nebyl schopen hned reagovat, a tak strávil několik nocí na ulici. Nakonec mu lidé pomohli s radou, kam se obrátit. Už má bydlení vyřešeno. Sám také pomáhá druhým. Potkat jste ho mohli třeba v brněnském očkovacím centru jako dobrovolníka. Přejeme mu jen samé rovné cesty, ať je mu štěstí vždy nablízku.

Pan Luděk se obětavě stará o svou ženu, která dlouhodobě potřebuje rehabilitace. Ne vždy je však systém vstřícný a lékařka je bohužel nepředepsala. Pan Luděk tedy platil rehabilitace ze svých finančních rezerv. Ty však docházejí a síly na péči také ubývají. Panu Luďkovi je již úctyhodných 85 let. Jsme rádi, že jsme mohli ulehčit alespoň příspěvkem na péči.

8
7
9

Paní Lucie pracuje jako vedoucí v obchodě a nedávno se rozvedla. Složitá rodinná situace vedla k tomu, že jedno z dětí žije s ní a jedno s otcem. Splácí ještě dluh vzniklý za dobu manželství a alimenty. Aktivně si hledá bydlení a snaží se svou nelehkou situaci řešit. Potřebuje podporu, aby mohla opustit azylový dům, kam se musela uchýlit.

Někdy je život nespravedlivý. Mamince malé Šarlotky a Štěpánka byla ještě v těhotenství diagnostikována rakovina prsu. Po porodu byla zahájena léčba, ale čas nestál na její straně. Těžké nemoci podlehla a její muž zůstal sám na dvě malinké děti. Kamarádi zahájili sbírku, která má zajistit finance na základní potřeby – školkovné pro ročního synka, školy v přírodě, potřeby pro děti atd. Náš fond rodinu také podpořil. Přejeme jim všem už jen šťastnou budoucnost.

Máma samoživitelka to nemá jednoduché. Když se přidají ještě zdravotní komplikace dětí, jedná se o situaci, která může rodinu dostat do finančních potíží velmi rychle. Paní Magdaléna má děti tři, nejmladší je v školkovém věku, nejstaršímu byla diagnostikována porucha mozku, soustředění a závažná porucha střev vyžadující složitou péči. Zaměstnání na celý úvazek tedy nepřipadá v úvahu. Drahé jsou také předepsané vitamínové a probiotické doplňky, které zdravotní pojišťovna nehradí. Pokud přijdou náklady navíc, například za rovnátka, už rodinný rozpočet nestačí.

Jasmína je obětí dlouhodobého fyzického týrání. Dokud šlo jen o ni, možná si říkala, že se to spraví, že to není tak hrozné, že se její muž změní… Situace se vyhrotila, když její manžel napadl i svou ani ne roční dceru, která musela být hospitalizována v dětské nemocnici. Tehdy pochopila. To byl impulz k tomu, aby sebrala veškerou sílu, ochránila sebe a děti a odešla do azylového domu s utajenou adresou. Zůstala bez prostředků, jen s rodičovským příspěvkem. Aby si mohli najít nové bydlení, potřebují pomoc s úhradou kauce a nájmu. Pomoct jim můžeme i díky vám, našim dárcům.

Daniel je táta samoživitel, který se dostal díky náhlým vážným zdravotním problémům do finančních potíží. Před nemocí dlouhodobě pracoval. Jemu a jeho dětem, které má v péči, hrozila ztráta bydlení. Rodina se maximálně snaží řešit svou situaci vlastními silami. Proto jsme se rozhodli jim pomoct. 

web_foto_rod_centrum
web_foto_bkb
web_foto_klaun

Víte, co dělá takový Zdravotní klaun? Rozveseluje, a tím vlastně i uzdravuje, děti v nemocnicích. Potěšit milou návštěvou ale potřebují někdy i ti starší. Díky spolupráci s naším nadačním fondem mohou zdravotní klauni přinášet radost seniorům z domova na Mikuláškově náměstí v Brně. Děkujeme!

Lidé s poruchou autistického spektra se dnes setkávají s vysokou mírou podpory, ale bez sítě služeb. Většina registrovaných poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb není schopna se o lidi s autismem postarat. Rodinám tak nezbývá nic jiného, než se o své blízké s autismem plně postarat sami. Pomoci jim mohou pouze omezené vzdělávací a terénní služby, které nejsou všude dostupné. Tady to mám rád z.s., se snaží vybudovat Nový domov (pobytové centrum rodinného charakteru) pro 6 mladých lidí s poruchou autistického spektra. Nadační fond přispěl částkou 100 000 Kč.

Organizace Kolofun, z.s. je tvořena vozíčkáři, kteří chtějí – jako ostatní zdraví lidé – vyrážet ven do přírody na výlety, potřebují ale asistenci a doprovod. Jejich heslem je „pohybem k samostatnosti, svobodě a přátelství”. Nadační příspěvek podpořil nejen samotné vozíčkáře v jejich snaze začlenit se do normálního života, ale hlavně získávání dobrovolníků pro pomoc handicapovaným.

Ve FN Brno se léčí přes 80 dětí a 35 dospělých s cystickou fibrózou. Jedná se o nemoc, která postihuje především dýchací ústrojí a nedá se nikdy vyléčit. Díky našemu příspěvku bude moci Klub nemocných cystickou fibrózou, z.s. zakoupit přístroje pro dechovou fyzioterapii, která prodlužuje život pacientů a zpomaluje progresi choroby. Léčba CF je velmi drahá a pojišťovny ji celou neproplácí. Zakoupením 4 sad bude podpořeno 40 pacientů.

Bílý kruh bezpečí už roky pomáhá obětem domácího násilí, lidem, kteří jsou svědky trestných činů nebo jejich pozůstalým. Ne vždy je ovšem dostupnost takové služby ideální a zvlášť zranitelné oběti se často nemohou dostavit na pobočku organizace. Pracovníci BKB tedy v takových případech chtějí vyrážet za nimi v “mobilní poradně”. Přispěli jsme ve dvou výzvách celkovou částkou 100 000 Kč na pořízení automobilu, díky kterému půjde služba zajistit.

Rodinné centrum MaTáTa je místo v Brně, kde rodiny z celého okolí najdou podporu a pomoc. Svým konceptem je unikátní – rodičům poskytuje pomoc v oblasti nošení dětí, laktačního poradenství a kontaktního rodičovství. Půjčuje zdarma šátky a nosítka, pořádá kurzy, organizuje dětské dny a skupinky s hlídáním dětí. Nabízí psychickou podporu a možnost být součástí komunity stejně smýšlejících lidí. Bohužel, těsně po celkové rekonstrukci jejich pobočky v Husovicích, se díky vytopení ocitli opět na začátku. K tomu museli svou činnost zastavit kvůli proticovidovým opatřením a dostali se na pokraj bankrotu. Rádi jsme je podpořili.