Podpořte nás

Toto jsou jen některé z příběhů našich žadatelů. Pro ochranu jejich soukromí jsme u většiny změnili jméno. Některé příběhy, které život napíše, jsou ale natolik citlivé, že jsme se rozhodli je vůbec nepublikovat. Přesto jsme tu pro vás. Sociální nadační fond pomáhá tam, kde jiné prostředky systémové pomoci selhávají. Pokud se ocitnete v krizové situaci, neváhejte se na nás obrátit.

Příběhy

Pomáháme lidem se zdravotním postižením a jejich rodinám.

Paní Martina je nevidomá maminka tří malých dětí. I když jsou sami, otec dětí s nimi nežije, zvládají to spolu obdivuhodně dobře. S orientací v prostoru pomáhá Martině její speciálně cvičený pes Robin. Rádi jsme přispěli na cvičební a rekondiční pobyt pro vodící psy a jejich majitele.

František má velké nadání pro hudbu. Hraje na klavír a housle. Dokáže skrze tóny přenést emoce a komunikovat s lidmi. Ke svému pohybu potřebuje invalidní vozík. Bylo potřeba zajistit vozík elektrický, který je skladný a dá se dobře převážet. S financováním této zdravotní pomůcky jsme pomohli. Věříme, že si František bude dál plnit sny, jako byla možnost hrát na klavír, u kterého komponoval svá díla sám Leoš Janáček.

Paní Ivana je nevidomá a pobírá invalidní důchod. To jinými slovy znamená, že hospodaří s omezeným rozpočtem. Nežádala nás však o příspěvek pro sebe, ale pro svého syna, kterého podporuje v jeho snu stát se hercem. Divadlo miluje už od čtyř let a teď má možnost účastnit se letní herecké školy. Jsme rádi, že jsme mohli rodinu malou částkou podpořit a věříme, že Ivanina syna jednou uvidíme „na prknech, která znamenají svět“.

Thali je 13letá slečna. Narodila se s rozštěpem páteře. Podstoupila řadu náročných operací už jako miminko. Její nožky se stáčí dovnitř a našlapují na vnější stranu chodidel, což způsobuje bolesti a zdravotní komplikace. Doma se pohybuje po kolenou, venku využívá vozík nebo trojkolku. Přispěli jsme na speciální operaci, která není hrazená ze zdravotního pojištění a neurorehabilitaci. Thali se daří dobře a pár kroků zvládne úplně sama. Jednou by chtěla tančit. Držíme palce!

Paní Alena pečuje o svého dospělého syna s těžkou mentální retardací. Od pondělí do čtvrtka bývá v chráněném bydlení, kde se učí alespoň ty nejzákladnější dovednosti. Protože trpí častými epileptickými záchvaty, je potřeba jej neustále sledovat. Kamerový systém byl pro pečovatele nedostačující. Bylo potřeba zajistit bezpečný a spolehlivý detektor těchto záchvatů.

Paní Lenka se spolu s manželem stará o dceru s dětskou mozkovou obrnou. Léčba je nákladná, často nehrazená ze zdravotního pojištění. Rodina zaplatila dceři speciální operaci a pobyt v lázních, měsíčně je ovšem nutné podstupovat neurofyzioterapii a další léčebné procedury. K tomu se přidal ještě velký doplatek na nový invalidní vozík. Přispěli jsme částkou 100 000 Kč a doufáme, že se všem bude dařit dobře. Hodně sil!

Pomáháme rodinám s dětmi a dětem bez zázemí rodiny.

Paní Annu a její dva syny opustil ze dne na den manžel. Nechal po sobě dluh ve výši statisíců korun. Po dvou letech v azylovém domě, mnoha průběžných splátkách manželových dluhů, jednom rozvodu a nulové finanční pomoci manžela se Anna spolu se syny stěhuje do krásného nájemního bytu, který můžou nazývat novým domovem. Jsme moc rádi, že jsme jim mohli pomoci.

Jan je cílevědomý mladý muž. Díky své píli úspěšně ukončil gymnázium s velmi dobrými výsledky. Jeho rodina však hospodaří s hodně nízkým rozpočtem. Proto měl on i jeho sourozenci situaci složitější. Rodinu jsme v řešení jejich situace podpořili. V novém školním roce nastupuje Jan na vysněnou vysokou školu.

Někdy se štěstí dlouho neukáže. Paní Anna žije se svým synem v azylovém domě, kam se dostali po smrti muže a tatínka. Je třeba to nevzdat a Anna bojuje. Podařilo se jí umístit syna do školky, aby měla prostor najít si práci. Momentálně hledají adekvátní podnájem. Nás požádala o úhradu kauce na byt a my jsme rádi, že jsme mohli pomoct.

Paní Anna pečuje po smrti své dcery o jejího syna - svého vnuka, kterému je 12 let. Žádá o jeho trvalé svěření do péče. Sama dříve řešila složitou bytovou situaci. Nyní bydlí v sociálním bydlení, ale vzhledem k nízkým příjmům je velmi těžké byt vybavit. Jsme moc rádi, že jsme mohli situaci aspoň trošku vylepšit.

Paní Naďa se i se svou roční dcerou dostala souhrou nešťastných rodinných událostí do azylového domu. Protože čeká miminko, hledání práce nebylo možné. Potřebovala si alespoň vyřídit sociální dávky. Vzhledem k pandemii COVID-19 byly i úřady nějakou dobu zavřené a rodině tak vznikl dluh na nájemném v azylovém bydlení. Menší částkou jsme pomohli dluh uhradit a rodina se tak nedostane do dluhové pasti. 

Jsme rádi, že jsme mohli pomoci mamince, která má výjimečně nadanou dceru. I když se pro na snaží zajistit co nejlepší podmínky, z pozice matky samoživitelky je to mnohdy hodně těžké. Minulý rok byla dlouho v pracovní neschopnosti a tak se jejich rodinný rozpočet zase o něco zúžil. Protože však nechtěla dceři upřít školu v přírodě, skautský kroužek ani školní pomůcky, dostala se do velmi nepříznivé finanční situace. Pomohli jsme a rodina tak nespadla do dluhové pasti.

Pomáháme seniorům a osamělým

Paní Jana je seniorka, která žije osaměle. I přes zdravotní komplikace jí radost dělají procházky s pejskem Benem. Vzhledem k velmi složité rodinné situaci se se svými syny vídá jen výjimečně. Jako mnohým jiným seniorům pobírajícím starobní důchod, vychází i paní Janě peníze jen na ty nejnutnější věci. Pokud je třeba pokrýt neočekávaný výdaj, finance schází.

Pan Luděk se obětavě stará o svou ženu, která dlouhodobě potřebuje rehabilitace. Ne vždy je však systém vstřícný a lékařka je bohužel nepředepsala. Pan Luděk se přesto rozhodl platit rehabilitace manželce ze svých finančních rezerv. Ty však docházejí a síly na péči také ubývají. Panu Luďkovi je již úctyhodných 85 let. Jsme rádi, že jsme mohli ulehčit alespoň příspěvkem na péči.

Spoustě seniorů se bohužel každý měsíc stává, že jim starobní důchod vystačí jen na nezbytně nutné věci. Když se však jedná o mimořádný výdaj, finance schází. To přesně potkalo i paní Martu, které se porouchala pračka. Žije sama a nemá žádné příbuzné, kteří by mohli pomoct. Proto jsme tu my.