Podpořte nás

Každý z našich darů pomáhá těm, ke kterým se štěstí otočilo zády.  Jsme tu pro vás - protože společně je možné vykročit štěstí naproti....

 

Příběhy

Pomáháme lidem se zdravotním postižením a jejich rodinám.

Bára je mladá studentka, která se musí pohybovat na mechanickém vozíku. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu by však potřebovala odpružení sedu a zádovou opěrku. Sama si část nezbytné zdravotní pomůcky financuje ze svých příjmů v právnické poradně. Rozhodli jsme se pomoci s doplatkem.  

Pan Ladislav je po vážné autonehodě jako kvadruplegik upoután na invalidní vozík. Nevzdává se a snaží se zapojovat do běžného života. Sám poskytuje právní poradenství lidem s handicapem a denně dojíždí do práce. Má rád tanec a tak prostě tančí i s vozíkem. Jenže ten má jen zapůjčený od zdravotní pojišťovny a není spolehlivý. Když se oprava protáhne i na půl roku, je potom sociálně úplně izolovaný. Je potřeba pořídit nový. Část ceny si bude hradit Libor úvěrem sám, s částí jsme pomohli my.

Paní Martina je nevidomá maminka tří malých dětí. I když jsou sami, otec dětí s nimi nežije, zvládají to spolu obdivuhodně dobře. S orientací v prostoru pomáhá Martině její speciálně cvičený pes Robin. Rádi jsme přispěli na cvičební a rekondiční pobyt pro vodící psy a jejich majitele.

Filip má velké nadání pro hudbu. Hraje na klavír a housle. Dokáže skrze tóny přenést emoce a komunikovat s lidmi. Ke svému pohybu potřebuje invalidní vozík. Bylo potřeba zajistit vozík elektrický, který je skladný a dá se dobře převážet. S financováním této zdravotní pomůcky jsme pomohli. Věříme, že si František bude dál plnit sny, jako byla možnost hrát na klavír, u kterého komponoval svá díla sám Leoš Janáček.

Paní Ivana je nevidomá a pobírá invalidní důchod. To jinými slovy znamená, že hospodaří s omezeným rozpočtem. Nežádala nás však o příspěvek pro sebe, ale pro svého syna, kterého podporuje v jeho snu stát se hercem. Divadlo miluje už od čtyř let a teď má možnost účastnit se letní herecké školy. Jsme rádi, že jsme mohli rodinu malou částkou podpořit a věříme, že Ivanina syna jednou uvidíme „na prknech, která znamenají svět“.

Thali je 13letá slečna. Narodila se s rozštěpem páteře. Podstoupila řadu náročných operací už jako miminko. Její nožky se stáčí dovnitř a našlapují na vnější stranu chodidel, což způsobuje bolesti a zdravotní komplikace. Doma se pohybuje po kolenou, venku využívá vozík nebo trojkolku. Přispěli jsme na speciální operaci, která není hrazená ze zdravotního pojištění a neurorehabilitaci. Thali se daří dobře a pár kroků zvládne úplně sama. Jednou by chtěla tančit. Držíme palce!

Paní Alena pečuje o svého dospělého syna s těžkou mentální retardací. Od pondělí do čtvrtka bývá v chráněném bydlení, kde se učí alespoň ty nejzákladnější dovednosti. Protože trpí častými epileptickými záchvaty, je potřeba jej neustále sledovat. Kamerový systém byl pro pečovatele nedostačující. Bylo potřeba zajistit bezpečný a spolehlivý detektor těchto záchvatů.

Paní Lenka se spolu s manželem stará o dceru s dětskou mozkovou obrnou. Léčba je nákladná, často nehrazená ze zdravotního pojištění. Rodina zaplatila dceři speciální operaci a pobyt v lázních, měsíčně je ovšem nutné podstupovat neurofyzioterapii a další léčebné procedury. K tomu se přidal ještě velký doplatek na nový invalidní vozík. Přispěli jsme částkou 100 000 Kč a doufáme, že se všem bude dařit dobře. Hodně sil!

Pomáháme rodinám s dětmi a dětem bez zázemí rodiny, rodičům samoživitelům.

Někdy je život nespravedlivý. Mamince malé Šarlotky a Štěpánka byla ještě v těhotenství diagnostikována rakovina prsu. Po porodu byla zahájena léčba, ale čas nestál na její straně. Těžké nemoci podlehla a její muž zůstal sám na dvě malinké děti. Kamarádi zahájili sbírku, která má zajistit finance na základní potřeby - školkovné pro ročního synka, školy v přírodě, potřeby pro děti atd. Náš fond rodinu podpořil částkou 80 000 Kč. Přejeme jim všem už jen šťastnou budoucnost.

Paní Silva je obětí domácího násilí. Vzala však osud do svých rukou a se dvěma dětmi od manžela odešla. Hned poté, co se kvůli napadení vrátila z nemocnice.  Momentálně žádá o svěření dětí do péče, našla pro ně bydlení a sehnala práci. Potřebuje však pomoc alespoň se základním vybavením bytu.

Paní Marta je maminkou dvou menších dětí, o které se stará sama. Pracovala v pohostinství jako servírka na "dohodu" a bohužel se nyní ocitla téměř bez příjmů. S dcerou se nyní navíc učí doma. Rodině hrozil propad do dluhové pasti a o bydlení mohli přijít. Pomohli jsme s platbou za dva nájmy. Doufáme, že brzy bude lépe.

Paní Petra je maminkou čtyř dětí. Neměla však šťastnou ruku při výběru partnera a tak je na ně sama. Momentálně s ní doma žijí děti nejmladší, ve věku 12 a 2 roky. Aby rodinu uživila, obvykle má 2 až 3 zaměstnání. Jenže s opatřením proti šíření koronaviru přišla v první vlně o jedno a o druhé částečně ve vlně další. Našla si práci novou, ale než jí bude vyplacen plat, potřebuje pokrýt výpadek příjmů. Pomohli jsme a doufáme, že se bude rodině dařit dobře.

Paní Annu a její dva syny opustil ze dne na den manžel. Nechal po sobě dluh ve výši statisíců korun. Po dvou letech v azylovém domě, mnoha průběžných splátkách manželových dluhů, jednom rozvodu a nulové finanční pomoci manžela se Anna spolu se syny stěhuje do krásného nájemního bytu, který můžou nazývat novým domovem. Jsme moc rádi, že jsme jim mohli pomoci.

Jan je cílevědomý mladý muž. Díky své píli úspěšně ukončil gymnázium s velmi dobrými výsledky. Jeho rodina však hospodaří s hodně nízkým rozpočtem. Proto měl on i jeho sourozenci situaci složitější. Rodinu jsme v řešení jejich situace podpořili. V novém školním roce nastupuje Jan na vysněnou vysokou školu.

Někdy se štěstí dlouho neukáže. Paní Anna žije se svým synem v azylovém domě, kam se dostali po smrti muže a tatínka. Je třeba to nevzdat a Anna bojuje. Podařilo se jí umístit syna do školky, aby měla prostor najít si práci. Momentálně hledají adekvátní podnájem. Nás požádala o úhradu kauce na byt a my jsme rádi, že jsme mohli pomoct.

Paní Zdena pečuje po smrti své dcery o jejího syna - svého vnuka, kterému je 12 let. Žádá o jeho trvalé svěření do péče. Sama dříve řešila složitou bytovou situaci. Nyní bydlí v sociálním bydlení, ale vzhledem k nízkým příjmům je velmi těžké byt vybavit. Jsme moc rádi, že jsme mohli situaci aspoň trošku vylepšit.

Paní Naďa se i se svou roční dcerou dostala souhrou nešťastných rodinných událostí do azylového domu. Protože čeká miminko, hledání práce nebylo možné. Potřebovala si alespoň vyřídit sociální dávky. Vzhledem k pandemii COVID-19 byly i úřady nějakou dobu zavřené a rodině tak vznikl dluh na nájemném v azylovém bydlení. Menší částkou jsme pomohli dluh uhradit a rodina se tak nedostane do dluhové pasti. 

Jsme rádi, že jsme mohli pomoci mamince Martině, která má výjimečně nadanou dceru. I když se pro na snaží zajistit co nejlepší podmínky, z pozice matky samoživitelky je to mnohdy hodně těžké. Minulý rok byla dlouho v pracovní neschopnosti a tak se jejich rodinný rozpočet zase o něco zúžil. Protože však nechtěla dceři upřít školu v přírodě, skautský kroužek ani školní pomůcky, dostala se do velmi nepříznivé finanční situace. Pomohli jsme a rodina tak nespadla do dluhové pasti.

Pomáháme seniorům a osamělým

Paní Jana je seniorka, která žije osaměle. I přes zdravotní komplikace jí radost dělají procházky s pejskem Benem. Vzhledem k velmi složité rodinné situaci se se svými syny vídá jen výjimečně. Jako mnohým jiným seniorům pobírajícím starobní důchod, vychází i paní Janě peníze jen na ty nejnutnější věci. Pokud je třeba pokrýt neočekávaný výdaj, finance schází.

Pan Luděk se obětavě stará o svou ženu, která dlouhodobě potřebuje rehabilitace. Ne vždy je však systém vstřícný a lékařka je bohužel nepředepsala. Pan Luděk se přesto rozhodl platit rehabilitace manželce ze svých finančních rezerv. Ty však docházejí a síly na péči také ubývají. Panu Luďkovi je již úctyhodných 85 let. Jsme rádi, že jsme mohli ulehčit alespoň příspěvkem na péči.

Spoustě seniorů se bohužel každý měsíc stává, že jim starobní důchod vystačí jen na nezbytně nutné věci. Když se však jedná o mimořádný výdaj, finance schází. To přesně potkalo i paní Martu, které se porouchala pračka. Žije sama a nemá žádné příbuzné, kteří by mohli pomoct. Proto jsme tu my.

Příběhy neziskovek

Bílý kruh bezpečí, zapsaný spolek

Bílý kruh bezpečí už roky pomáhá obětem domácího násilí, lidem, kteří jsou svědky trestných činů nebo jejich pozůstalým. Ne vždy je ovšem dostupnost takové služby ideální a zvlášť zranitelné oběti se často nemohou dostavit na pobočku organizace. Pracovníci BKB tedy v takových případech chtějí vyrážet za nimi v “mobilní poradně”. Přispěli jsme ve dvou výzvách celkovou částkou 100 000 Kč na pořízení automobilu, díky kterému půjde služba zajistit.

MaTáTa

Rodinné centrum MaTáTa je místo v Brně, kde rodiny z celého okolí najdou podporu a pomoc. Svým konceptem je unikátní - rodičům poskytuje pomoc v oblasti nošení dětí, laktačního poradenství a kontaktního rodičovství. Půjčuje zdarma šátky a nosítka, pořádá kurzy, organizuje dětské dny a skupinky s hlídáním dětí. Nabízí psychickou podporu a možnost být součástí komunity stejně smýšlejících lidí. Bohužel, těsně po celkové rekonstrukci jejich pobočky v Husovicích, se díky vytopení ocitli opět na začátku. K tomu museli svou činnost zastavit kvůli proticovidovým opatřením a dostali se na pokraj bankrotu. V rámci poslední výzvy roku 2020 jsme je podpořili částkou
50 000 Kč.

Tady to mám rád z.s.

Lidé s poruchou autistického spektra se dnes setkávají s vysokou mírou podpory, ale bez sítě služeb. Většina registrovaných poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb není schopna se o lidi s autismem postarat. Rodinám tak nezbývá nic jiného, než se o své blízké s autismem plně postarat sami. Pomoci jim mohou pouze omezené vzdělávací a terénní služby, které nejsou všude dostupné. Tady to mám rád z.s., se snaží vybudovat Nový domov (pobytové centrum rodinného charakteru) pro 6 mladých lidí s poruchou autistického spektra. Nadační fond přispěl částkou 100 000 Kč.